Rudolf Klusal

Pravopisné chyby v Čechách

6. 07. 2010 14:02:39
Dostal jsem k opravě jednu poměrně zajímavou knihu o druhé světové válce; ač opravdu zajímavá, obsahovala chyb jak máku a přijde mi, že některé chyby se dělají pořád a dokola. Poučte se a zlepšete svůj vlastní jazyk. :--)

Opět jsem se přesvědčil, že někteří lidé by si měli zopakovat maturitu -- aneb jak jsem opravoval text po profesionálech.

Přijde mi (opakuji starý známý fakt, ale až doposud jsem neviděl tak pěkný důkaz), že dnešní lidé ve svých schopnostech napsat něco bez pravopisných chyb pořádně stagnují, ne-li hůře. Ukažme si některé perličky, kterých jsem si všiml při opravování jedné knihy:

Americké tanky zastavili přímo před branami města. Ve shodě podmětu s přísudkem se dělá poměrně dost chyb. Ale chybu udělá každý ...

Podle výnosu Karla IV. Se ve městech (...) Pokud už lidi píšete ve Wordu, proč si nevypnete automatické opravy, když nefungují tak, jak mají? Zajímalo by mne, jestli k něčemu vůbec jsou, zatím jsem si všiml, že to každý buď akorát vypne. Anebo nechá zapnuté, ale dělá mu to v textu samovolné hlouposti (přiznám se, že někdy dost vtipné; hodně takových vtípků můžete najít na serveru www.lamer.cz).

němci, češi, Německý a Český (...) Snad věčné chyby -- velká a malá písmena u národností a skupin. Pravidlo je jednoduché -- národy a národnosti jsou s velkým písmenem, takže Čech, Němec, v Čechách, v Německu, přídavné jméno je s malým písmenem, takže německý národ, český obyvatel v Čechách, německý obyvatel není Čech. Někdy se může stát, že situace není jednoznačná -- pak pomůže slovník či online slovníky češtiny.

Další věcí je psaní data a času. Ze školy si snad každý pamatuje velkou černou (či moderní zelenou) tabuli, kam jsme byli nuceni nepochopitelně před každou hodinou napsat správné české datum -- např. 12. října 1993. Jednou z dobrých věcí, kterou toto přineslo je, že většina z nás umí napsat datum správně. No ale přiznejme si; ne vždy.

11.05.1945 prostě není správný český formát data. (Byl jsem opraven laskavou čtenářkou, tento formát povolen je. Špatně je hlavně formát (který jsem viděl mnohokrát) DD.MM RRRR (bez tečky) anebo různé kombinace (tj. ne jako časová značka). Děkuji autorce Barbarka_CZ za opravu) Správně se datum v Čechách píše podle předlohy D. M. RRRR (či RR, pokud je z kontextu jasné, o které století se jedná). Všimněte si hlavně formátu D. M., nikoliv DD. MM. ani D.M. ani DD.MM. Prostě 1. června 2010 je 1. 6. 2010 a žádné 01. 06. 2010 a tak podobně. Důležité jsou i mezery po tečkách v datu.
Dalším formátem správného data je tedy např. 1. června 1945.

V 17,30 jsme byli obklíčeni. Tato chyba se příliš často nevidí, avšak opravoval jsem obdobnou několikrát. Čas se píše v ČR zvláštním způsobem (oproti jiným národním zvyklostem). Podle formátu H.MM (výjimečně lze použít i americký formát HH:MM či H:MM), pokud známe pouze hodiny a minuty. Pokud chceme uvést čas včetně vteřin, uvádí se jako H:MM:SS -- takže žádné tečky a dvojtečky dohromady. V Čechách se používá často dvánáctihodinový formát času, takže např. 5 hodin ráno, 3 hodiny odpoledne. Můžeme však uvést čas i v 24hodinovém formátu. Není-li ale nikterak poznat, jakým způsobem zrovna píšeme, a to ani z kontextu, je lepší uvést pro zpřesnění některé ze slov jako odpoledne či ráno.

Naprosto správné určené data a času v textu tedy může vypadat nějak takto: 4. června 1942 jsme se s kamarádem sešli na návsi přesně v 7.00 večer.

No a na konec se zmíním o číslovkách. Jak byste napsali správně pětihodinový maraton pomocí číslice v textu? Jako 5-ti hodinový, 5ti hodinový, 5-tihodinový či 5tihodinový? Správné řešení není totiž ani jedno z uvedených. Platí opět velmi jednoduché pravidlo. Vyjadřujeme-li nějaký počet, stojí číslovka (číslicí i slovem) samostatně, např. 5 kilogramů, 600 metrů. Pokud potřebujeme přídavné jméno (tříkilogramovový), číslovka není oddělena mezerou -- takže 5metrový, 100kg chlap. Stejně tak výše uvedené pětihodinový tedy bude vypadat jako 5hodinový. 17letý muž. 23palcový displej.

Děkuji vám za pozornost, pokud jste dočetli až sem, možná se sluší i poděkovat za trpělivost. Doufám, že vám článek k něčemu byl a že třeba i jeden, alespoň jeden člověk, se z toho poučí a začne psát lépe a správně.

Děkuji! ;)

Autor: Rudolf Klusal | karma: 30.37 | přečteno: 8714 ×
Poslední články autora